Çanakkale’de, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda çıkan orman yangınının söndürülmesine çalışılıyor

Çanakkale’de, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda çıkan orman yangınının söndürülmesine çalışılıyor. 510 kişiden oluşan ekiplerin 118 arazöz ve 20 dozerle devam eden söndürme çalışmalarına 2 amfibik uçak ve 20 helikopterle havadan destek sağlanıyor.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde, Yalova ve Kumköy köyleri arasındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen ve dumanları Çanakkale kent merkezi ile yarımadanın büyük bölümünden görülen yangının söndürülmesi için olay yerine ekipler sevk edildi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çok sayıda itfaiye ekibi, şehitliklerden uzak alanda etkili olan alevleri kontrol altına alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bölgede 510 kişiden oluşan ekiplerin 118 arazöz ve 20 dozerle devam eden söndürme çalışmalarına 2 amfibik uçak ve 20 helikopterle havadan destek sağlanıyor.

Bakan Pakdemirli: 300 hektara yakın alanı kaybettik

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Görünen o ki şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş gibi gözüküyoruz. Rüzgarın çok yüksek seviyelerde olması yangını belirle noktalarda kontrol altına almamıza olanak vermiyor.”  dedi.

Yerleşim alanlarıyla ilgili önemli bir tehlike olmadığını ifade eden Pakdemirli, “Eğer ihtiyaç olursa ve gerekli görülürse o köylerimizle ilgili gerekli tedbirleri alırız.” diye konuştu.


Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği durduruldu

Bu arada, denizden söndürme çalışmalarına da başlandığı için Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği çift yönlü olarak durduruldu.


Vali Aktaş: Rüzgar etkisini sürdürüyor

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş da AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekiplerin alevleri kontrol altına alabilmek için havadan ve karadan seferber edildiğini söyledi. 


Bölgede rüzgarın etkisini sürdürdüğünü aktaran Aktaş, “Bölgede iki köy var, alevler bazen yaklaşıyor ama şu anda çok büyük tehdit edecek durum yok. Biz de en yakın noktasındayız yerleşim yerinin. Yangın köylerden birinden iyice uzaklaştı, diğerine de yaklaşma durumunda gereği yapılır. Tarihi bölgeye ilerlememesi için arkadaşlar gerekli çalışmayı yapıyorlar. Şu ana kadar belli bir bölgede tutuldu.” ifadesini kullandı.

Aktaş, yangının ne kadar alanda etkili olduğunu yönelik henüz bir tespitin bulunmadığını, herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın da olmadığını kaydetti.
  • Ana Sayfa
  • Haber
  • Çanakkale’de, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda çıkan orman yangınının söndürülmesine çalışılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Çanakkale’de, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda çıkan orman yangınının söndürülmesine çalışılıyor için yorumda bulun

    Çanakkale’de, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda çıkan orman yangınının söndürülmesine çalışılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çanakkale’de, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda çıkan orman yangınının söndürülmesine çalışılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.