Emekliye Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekliler çifte zam alacak!

TÜİK tarafından 2020 yılının Ocak ve Mayıs ayları enflasyon oranı yüzde 5.57 olarak açıklandı. Rakamların belli olmasından sonra emekliler maaşlarına ne kadar zam yapılacağını araştırıyor. Emekliler Temmuz’da emekli maaş zammının yanında bayram ikramiyesi de alacak. Hesaplarına yatırılacak zamlı maaş ve ikramiye ile biraz nefes alacak emekliler zam oranlarını araştırıyor. Peki 2020 Temmuz ayı emekli maaş zammı ne kadar olacak? 

 

TEMMUZ’DA EMEKLİLERE YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

TÜİK, 2020 Ocak-Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 5 aylık enflasyon yüzde 4.57 olarak gerçekleşti. Buna göre de SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 4.57 zam kesin gözüküyor. Enflasyon bu oranın üstüne çıkarsa emekliler daha fazla zam alabilecek. Kesin zam oranı ise 3 Temmuz’da açıklanacak. Geçmiş 6 aya ait enflasyon oranına göre netleşecek.

 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2.214 TL OLACAK

Açıklanan rakamlara göre zamla birlikte senenin ikinci yarısında en düşük SSK emeklisinin aylığı 2.214 TL, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1.985 TL olacak. 

Nisan ayında çıkan yeni yasa ile en düşük emekli aylığı 1.500 liranın altında olmayacak. Bu nedenle de 1.500 liranın altında emekli aylığı alan SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklileri temmuz ayından itibaren 1.500 lira olarak emekli maaşlarını alacaklar. Temmuz zammından ise yararlanamayacaklar. 

GEÇEN TEMMUZ AYINDA NE KADAR ZAM YAPILMIŞTI?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerine göre, 2019’un ikinci yarısında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 6.49 arttı. Böylece memur ve emeklilere ocakta aldıkları yüzde 4’lük zamma ilave olarak 1.49 puan enflasyon farkı ödendi. Memur maaşları ve emekli memur aylıkları yılın ilk 6 ayında yüzde 5.49 oranında, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da yüzde 6.49 oranında artırıldı.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE KADAR OLACAK?

Emekliler, halen bin lira olan bayram ikramiyesinde artış yapılmasını bekliyor. Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, emeklilere ödenecek tutar bin 118 lira 40 kuruşa çıkacak. Yeniden değerleme artışı gelirse de ikramiye yüzde 22.58 yükselerek bin 225 lira 80 kuruşa ulaşacak.

Bu artış, dul ve yetimlerin ödemesine de yansıyacak. Ölüm aylığı oranı yüzde 50 olan kişiye 500 lira yerine 559,20 ya da 612,90 lira, yüzde 25 olana 250 lira yerine 279,60 ya da 306,45 lira ödenebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Emekliye Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekliler çifte zam alacak! için yorumda bulun

    Emekliye Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekliler çifte zam alacak! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emekliye Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekliler çifte zam alacak! için ilk yorumu yapabilirsin.