İnsansız su altı aracı yapıyorlar

Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 11’inci sınıf öğrencileri Nihan Balcı, Beyza Kadı, Betül Dural, Şeyma Nur Day, Feyza Baltürk, İrem Soytürk ve Sena Dilber, TEKNOFEST için ‘Tekno Entalpi’ ismini verdikleri takım kurdu. Ortahisar ilçesi Demirkırlar Sanayi sitesinde yedi arkadaş çalışmalarını kendilerine tahsis edilen 30 metrekare atölyede sürdürüyor. Kız öğrencilere daha önce TEKNOFEST yarışmasına İnsansız Su Altı Aracı (İSAA) kategorisinde katılan ve iki kez birincilik kazanan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Kaan Öztürk’te eşlik ediyor. Öğrenciler, su altı görüntüleme sistemleri üzerinde geliştirdikleri projeyi hayata geçirmek için çalışıyor. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın sosyal medyadan paylaşarak destek verdiği öğrencilerin amacı, projeleriyle su altı aramalarına ve yerli üretime katkı sunmak.

‘KENDİ BAŞLARINA YAPTILAR’
KTÜ Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Kaan Öztürk, birçok üniversite ekibinin yapamadığı işi yaptıklarını ve iyi bir iş çıkarttıklarını söyledi. Öztürk, “Burada gençlerimize su altı robotu nasıl yapılır diye öğretiyoruz. Buradaki arkadaşlarımız Trabzon’da bir imam hatip lisesi son sınıf öğrencileri. Birçok ekiple birlikte çalıştık fakat bu arkadaşlarımız en yoğun çalışanlar. Bu ekip diğer gençlere örnek oluyor. Gelecekte büyük bir potansiyeli olan bir işe başlamış oldular. TEKNOFEST’e birlikte hazırlanıyoruz. Aracın şasesini, iticilerini ve kumandasını bitirmek üzereler. Birçok üniversite ekibinin yapamadığı işi kendi başlarına yaptılar ve gayet iyi bir iş çıkardılar. Yaklaşık bir ay içerisinde aracı tamamlayıp suya atmayı planlıyoruz. Ondan sonra da yarışmaya gideceğiz. Selçuk Bayraktarın attığı tweet arkadaşlara motivasyon oldu” dedi.

‘TEKNOFESTE KATILMAK İNSANA ÖZEL HİSSETTİRİYOR’
Takımın kaptanı Nihan Balcı da gezmeye gittikleri TEKNOFEST yarışmasında ‘Neden yarışmacı olmayalım?’ düşüncesiyle Tekno Entalpi takımını kurduklarını belirtti. Balcı, “Okula geldiğimde arkadaşlarıma söyledim ve bir takım oluşturduk. Haftanın hemen hemen her günü atölyedeyiz. Sürekli çalışıyoruz. TEKNOFEST yarışmacı olarak katılmak insana özel hissettiriyor. Kendimizi kanıtlayabilmemiz için çok fazla çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

‘MADDİ DESTEĞE İHTİYAÇ DUYUYORUZ’
Betül Dural ise “Sosyal medya ve sponsorluk ekibindenim. Selçuk Bayraktar’ın atmış olduğu tweet paylaşılarak bizim açımızdan gündem oldu. Bu sayede çok fazla dönüş aldık. Bu bizi mutlu ve motive etti. 30 metrekarelik bir alanda çalışıyoruz. Projenin son aşamasına doğru ilerlediğimizden dolayı ürünlere ihtiyacımız olduğu için maddi desteğe ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İnsansız su altı aracı yapıyorlar için yorumda bulun

    İnsansız su altı aracı yapıyorlar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnsansız su altı aracı yapıyorlar için ilk yorumu yapabilirsin.