Kas ağrısı neden olur? Şiddetli kas ağrısına ne iyi gelir?

Günlük hayatımızda çalışma koşullarından ve hareketsizlikten kaynaklı olarak kas ve eklem ağrıları görülmektedir. Özellikle hayatlarında hiç hareket ve egzersiz olmayan kişilerin eklem ağrılarına daha çok maruz kaldığı görülmektedir. Kas ağrıların zaman içinde geçmesi ve doktora gitmeden tedavi edilmesi için her gün düzenli olarak spor yapılması önerilir. Düzenli olarak yapılan spor, eklem ağrılarının geçmesinin yanında bağışıklık sistemini güçlendirir ve gün boyu zinde kalmaya yardımcı olur. Kas ağrıları, hayatımıza kattığımız hareket ve egzersizle de geçmiyorsa altında olabilecek başka bir sağlık sorununun olma ihtimaline karşı doktora danışılması önerilmektedir. 

KAS VE EKLEM AĞRILARININ NEDENLERİ

Kas ağrıları kişinin yaşam koşullarına göre çok farklı nedenlerden görülmektedir. Kişinin alışkanlıkları, çalışma koşulları göz önüne alınarak kas ağrılarının nedenleri tespit edilebilir. Örneğin bütün gün masa başında çalışan kişinin omuz ve sırtı ağrısı yaşarken, ayakta ve sürekli olarak yürüyerek çalışan kişilerin daha çok bel ve bacak kaslarında ağrılar görülür. Bu durumda kişinin kendini iyi tanıyarak ağrılarının neyden kaynaklı olduğunu tespit ettikten sonra tedavi sürecine başlaması doğru olmaktadır. Hiç çalışmadığı halde sırt ve bel bölgesinde ağrı olan kişilerin ise hareketsiz yaşamdan dolayı ağrılarının olduğu söylenebilir. Altında herhangi bir hastalık olmadığı halde kas ve eklem ağrılarının genel nedenleri şöyledir:

Kapalı ortamlarda çok fazla bulunan kişilerin güneşten yeteri kadar D Vitamini alamaması
Uzun süre aynı noktaya bakarak çalışması
Uzun süre hareketsizlik
Çok koşturmalı ve yoğun çalışma temposu

KAS VE EKLEM AĞRILARININ NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Altında başka bir hastalık olmaksızın tamamen günlük hayattaki yaşam alışkanlıklarından kaynaklı görülen kas ağrılarına alışkanlıkların değiştirilmesi ve biraz da egzersiz yapılması sonucu çözüm bulunabilir. Ancak en basit boyun egzersizlerini dahi yapmayarak kasların rahatlamasına engel olarak ileriki seviyelerde başka hastalıkların oluşmasına neden olunabilir. Günlük hayatta karşılaştığımız kas ve eklem ağrılarının neden olabileceği hastalıklar:

Krampların da eklendiği uzun süreli kas ağrıları
Kas tutulmaları ve kas yapısında hassasiyet
Dinlenme ve sporla geçmeyen kas ve eklem ağrıları

KAS AĞRILARI TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kas ağrılarının tedavisine başlamadan önce ağrının günlük hayatımızdaki yanlış alışkanlıklardan olduğuna emin olunmalıdır ve ona göre vücudun ihtiyacı olan spor ve vitamin takviyesi yapılmalıdır. Yaşam tarzında edinilen yanlış alışkanlıklardan kaynaklı görülen kas ağrılarına en çabuk ve kesin çözüm egzersizdir. 10-15 dakikalık yoga ya da pilates yapmak kasların anında rahatlamasını sağlayarak ağrıları dindirmektedir. Kas ağrılarının tedavi edilmesi için uzmanların tavsiye ettiği alışkanlıklar:

– Egzersiz: Omuz, sırt, boyun, kol ve bacaklarda görülen ağrılar için uygulanan yoga pozlarıyla düzenli olarak egzersiz yapmak kas ağrılarının büyük oranda geçmesini sağlamaktadır. Sabah yataktan kalkar kalmaz kolların ve sırtın iyice gerilip rahatlaması için ‘çocuk pozu’ denilen yoga pozunun yapılması önerilebilir. Günlük hayatta yürüyüş ve yürüyüş sonrası kasları rahatlatacak egzersizler yapılması hem kas ağrılarının geçmesine hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. 

– D Vitamini: Kasların hareketsizlik dışında ağrımasının nedenlerinden biri de vitamin eksikliğidir. Egzersizlerin yanında doğru beslenme de kas ağrılarının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. D Vitamini kaynaklı besinlerin tüketilmesinin yanında güneş ışılarında da doğru şekilde faydalanılmasına dikkat etmek gerekir. Yorgunluktan kaynaklı görülen kas ağrıları için öğleden sonra güneşlenerek vücudun ihtiyacı olan D Vitaminini alması tavsiye edilir. 

Önerilen bu yöntemlerin 4-5 gün düzenli olarak devam edilmesi halinde kas ağrılarının geçmesi ya da azalması beklenir. Düzenli spor ve beslenmeye dikkat edildiği halde kas ağrılarında bir azalma yaşanmıyorsa doktora danışarak altında olabilecek nedenlerin araştırılması ve ona göre fizik tedavi uygulanması gerekli görülmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Kas ağrısı neden olur? Şiddetli kas ağrısına ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Kas ağrısı neden olur? Şiddetli kas ağrısına ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kas ağrısı neden olur? Şiddetli kas ağrısına ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.