Kovid-19’u üç boyutlu görüntüleyen Türk bilim insanlarının yeni hedefi

Saç telinden 750 kat daha küçük yapıdaki yeni tip koronavirüsün yapısını, ODTÜ’lü bilim insanı tarafından geliştirilen atomik kuvvet mikroskobuyla görüntüleyen Fırat Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ümit Çelik, dünyada birçok araştırma grubunun atomik kuvvet mikroskobu kullanarak koronavirüsü 3 boyutlu görüntülemek için çalışma yürüttüğünü söyledi.

‘VİRÜSÜN BİYOLOJİK SIVI ALTINDA GÖRÜNTÜLENMESİ ÇOK ÇOK DAHA ÖNEMLİ’
Bu kapsamda yerli ve milli imkanlarla geliştirdikleri atomik kuvvet mikroskobunu kullanarak dünyada ilk kez koronavirüsü yüksek çözünürlükte 3 boyutlu olarak görüntülemeyi başardıklarını hatırlatan Çelik, şöyle konuştu:
“Virüsü izole ettikten sonra kurutarak cam ve plastik yüzeyde görüntüledik. Ancak bilindiği üzere viral yapı biyolojik sıvı altında aktif olarak çalışmaktadır. Aslında virüsün biyolojik sıvı altında görüntülenmesi çok çok daha önemli. Bundan sonraki süreçte virüsü yüzeylere sabitleyerek biyolojik sıvı altında görüntülemeyi hedefliyoruz. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz. Kovid-19’u biyolojik sıvı altında görüntülemek virüsü daha iyi tanımamıza imkân sağlayacak. Koronavirüs özellikle sıvı ortamda aktif durumda. Yani hücreleri, yapıları enfekte edebilir. Dolayısıyla sıvı ortamda 3 boyutlu olarak görüntülenebilmesi aslında çok daha değerli. Doğrudan sıvı ortamda herhangi bir verilen antikorun sıvı ortamda etkisini görmek bilimsel araştırmalar ve aşı çalışmaları açısından çok çok daha değerli olacaktır.”

Fırat Üniversitesi araştırmacıları saç telinden 750 kat daha küçük yapıdaki yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yapısını, ODTÜ’lü bilim insanı tarafından geliştirilen atomik kuvvet mikroskobuyla üç boyutlu görüntülemeyi başarmıştı. Yurtdışındaki çalışmalarda, elektron mikroskobu kullanılarak elde edilen veriler doğrultusunda, dikenli top şeklinde modellenen koronavirüsün, Türk araştırmacıların atomik kuvvet mikroskobu kullanarak çıkardıkları yapısal görüntü analizlerinin, pek çok bilimsel araştırmaya ışık tutacağı belirtilmişti.

  • Ana Sayfa
  • Haber
  • Kovid-19’u üç boyutlu görüntüleyen Türk bilim insanlarının yeni hedefi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Kovid-19’u üç boyutlu görüntüleyen Türk bilim insanlarının yeni hedefi için yorumda bulun

    Kovid-19’u üç boyutlu görüntüleyen Türk bilim insanlarının yeni hedefi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kovid-19’u üç boyutlu görüntüleyen Türk bilim insanlarının yeni hedefi için ilk yorumu yapabilirsin.