“Metro hatlarındaki kesinti” iddialarına yanıt

Devralınan metro projelerine ilişkin peşin yapılan bir kesinti bulunmadığını belirten Eyigün şunları söyledi: 

“Yapımı Bakanlıkça üstlenilen Sabiha Gökçen – Kaynarca Metrosu, Bakırköy-Kirazlı Metrosu için Bakanlığımızca bugüne kadar (üstlenimin gerçekleştiği 2015 yılından bugüne kadar) yaklaşık 2.412.678.000 TL harcama yapılmış olmasına rağmen henüz işletme devri yapılmadığından herhangi bir kesinti veya tahsilat yapılmamıştır. Yapımı 2484 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile 30.04.2020 tarihinde Bakanlığımıza devredilen Başakşehir – Kayaşehir metro hattı için de durum aynıdır. Proje tamamlanıp işletilmek üzere ilgili belediyeye devredildikten sonra bedele ilişkin kesinti başlayacaktır. Yani belediye bu hattan gelir elde etmeye başlayınca tahsilat başlamaktadır.” 

Eyigün, metro hattının bedelinin belediyeye aktarılan genel bütçe vergi gelirleri payının yüzde 5’i kesilerek yapıldığına dikkati çekerek, bu işlemin de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

EK BEDELLER YOK
Metro bittiğinde gerçekleşen yapım tutarına bu tarihten sonrası için faiz farkı gibi ek bedellerin eklenmediğini vurgulayan Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Eyigün, kamuoyundaki bilgi kirliliğine ilişkin şu açıklığı getirdi:

“Burada amaç, metronun Belediye kaynakları kullanılmadan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ödeneği ile gerçekleştirilmesi ve işletmeye açılıp gelir getirici işletmeye geçilmesi ile borcun tahsiline bundan sonra başlanmasıdır. Böylece genel bütçe kaynakları ile belediyelere destek verilmektedir. Bunun dışındaki yorum ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır. ’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. “Metro hatlarındaki kesinti” iddialarına yanıt için yorumda bulun

    “Metro hatlarındaki kesinti” iddialarına yanıt için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak “Metro hatlarındaki kesinti” iddialarına yanıt için ilk yorumu yapabilirsin.