Sony Playstation 5’i Tanıttı! İşte Özellikleri


Sızıntılarla gündeme geldi, resmen tanıtılacağı açıklandı, sayısız kez ertelendi. Evet, bu cümleden Sony PlayStation 5 olduğu çok net anlaşılıyor. Ancak bu sefer güzel haberlerimiz var. Sony PlayStation 5 karşımızda! Ayrıca PlayStation 5 oyunları ilk kez sergilendi. Peki, PlayStation 5 özellikleri ile neler sunacak? Tüm teknik özellikler açıklanmasa da konsolu ilk kez bu etkinlikte gördük.


Sony PlayStation 5 tasarımı ile karşımızda!

PlayStation 5 özelliklerine geçmeden önce, hayal kırıklığı yaşandığını belirtmek isteriz. Hayal kırıklığı cihazın kendisi değil, paylaşılan bilgilerin eksikliği. Zira, etkinlik boyunca yeni oyunları gösteren Sony kapanışa birkaç dakika kala PlayStation 5 tasarımı ile karşımıza çıktı ve etkinliği sonlandırdı. Özelliklerinden fiyatına kadar netleşmesi beklenen birçok konu hala belirsizliğini koruyor.Yeni kontrolcü DualSense ile uyumlu bir şekilde siyah ve beyaz renklerin kullanıldığı PlayStation 5 dikey bir tasarıma sahip. Bugüne kadarki tüm oyun konsollarında yatay tasarımı tercih eden Sony’nin neden böyle bir karar alındığı şu anda bilinmezken, iki farklı model var.


Standart modelin yani PlayStation 5’in yanı sıra PlayStation 5 Digital Edition modeli karşımıza çıkıyor. Digital Edition adından da anlaşılabileceği üzere herhangi bir optik sürücüye sahip değil ve oyunları yüklemek için tek yöntem internet üzerinden indirmek.

Standart modelde ise 4K Blu-ray sürücü var. Digital Edition’da optik sürücü yer almadığı için daha ince bir yapıya sahip ve fiyat konusunda daha ucuz olması bekleniyor. Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi henüz fiyatlar açıklanmış değil.


Yeni oyun konsolunun yanı sıra DualSense şarj istasyonu, yeni bir HD kamera, Pulse 3D kablosuz kulaklık ve uzaktan kumanda da dahil olmak üzere çeşitli aksesuarları duyuruldu.

PlayStation 5’in havalandırma delikleri ön taraftan bakıldığında rahatça görülebilirken, standart USB’ye ek olarak USB-C portu yer alıyor.

PlayStation 5 özellikleri

Mart ayında gerçekleştirilen etkinlikte bazı PlayStation 5 özellikleri açıklanmıştı! İşte onlardan bazıları;

Bu özellikler arasında en dikkat çekici detay 8 çekirdekli 3.5 GHz hızı destekleyen AMD Zen 2 işlemcisi kullanılması oldu. Grafik işlemcisi tarafında ise AMD’nin özel geliştirdiği RDNA 2 mimarisi yer alıyor. 2,23 GHz frekans hızında 36 bilgi işlem birimine sahip RDNA 2, PS5 için etkileyici bir 10.28 teraflop ortaya koyuyor. Üstelik PS5, 8K çözünürlüğü de destekliyor.


PlayStation 5, bir önceki jenerasyondan çok daha hızlı olacak. Dahili depolama birimi 825 GB SSD olacak PS5, NVMe SSD slotu ile artırılabilir hafızaya destek veriyor. Harici depolamaya olanak sağlamak için de ekstra USB portu bulunuyor.

Bellek tarafında ise 16 GB GDDR6 / 256 Bit RAM, PlayStation 5’in en güçlü özellikleri arasında bulunuyor. Bu özellikler ile oyunlar ve yayınlar, bir önceki modele göre yüz kat hızlı olacak. Optik sürücü olarak 4K UHD Blu-ray sürücü tercih edilmiş bulunuyor.


Yeni konsolda PS4 ve PS4 Pro oyunları eskiye dönük oyun moduyla oynanabilir olacak. Konsolda Ray Tracing (ışın izleme) desteği olacağı zaten biliniyordu ancak kullanım kapsamı bilinmiyordu. Bu özellik sadece küresel ışıklandırma için değil, gölgelendirme, ses ve yansıma gibi amaçlarla da kullanılacak.

PlayStation 5 özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Beklentilerinizi karşılıyor mu?

PlayStation 5 kontrolcüsü: DualSense

Sony, PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Paylaş butonunun Oluştur olarak isim değiştirdiği kontrolcünün, farklı el boyutlarına sahip birçok oyuncu tarafından test edildiği ve en iyi ergonomiye bu şekilde ulaşıldığı açıklandı.


Titreşim seviyeleri de DualSense ile birlikte artık daha fazla olacak. Bu titreşim seviyeleri oyundaki sahnelere göre değişecek. L2 ve R2 tuşlarında açının değiştirildiği de açıklandı.

Bunun sebebi ise bu tuşların baskıya göre yanıt verecek olması.

PlayStation 5 oyunları

Grand Theft Auto 5 (“expanded and enhanced” – Rockstar) – 2021
Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games) – Holiday 2020
Gran Turismo 7 (Polyphony Digital) – TBA
Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games) – TBA
Project Athena (Square Enix) – TBA
Stray (Annapurna Interactive) – 2021
Returnal (Housemarque) – TBA
Sackboy: A Big Adventure (Sumo Digital) – TBA
Destruction Allstars (Lucid) – TBA
Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab) – TBA
Goodbye Volcano High – 2021
Oddworld: Soulstorm (Oddworld Inhabitants) – TBA
Ghostwire: Tokyo (Tango Gameworks) – 2021
Jett: The Far Shore (Superbrothers & Pine Scented) – Holiday 2020
Godfall (Counterplay Games/Gearbox) – Holiday 2020
Solar Ash (Heart Machine) – 2021
Hitman 3 (IO Interactive) – January 2021
Astro’s Playroom (Japan Studio) – TBA
Little Devil Inside – TBA
NBA 2K21 (2K) – Fall 2020
BugSnax (Young Horses) – Holiday 2020
Demon’s Souls Remake (BluePoint Games/Japan Studio) – TBA
Deathloop (Arkane Lyon/Bethesda Softworks) – TBA
Resident Evil 8: Village (Capcom) – 2021Shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Sony Playstation 5’i Tanıttı! İşte Özellikleri için yorumda bulun

    Sony Playstation 5’i Tanıttı! İşte Özellikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sony Playstation 5’i Tanıttı! İşte Özellikleri için ilk yorumu yapabilirsin.