Türkiye’nin Otomobili fabrikasına ilk harç

Türkiye’nin Otomobili’nin üretileceği TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri inşaatı için tören düzenleniyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki  Askeri Hara bölgesine yapılacak fabrikanın temel atma töreni için bölgeye geldi.

Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Sanayi veTeknoloji Bakanı Mustafa Varank da katılıyor.

Törende yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda konuk hazır bulunacak.

BAKAN VARANK NTV’YE KONUŞTU

Tören öncesi NTV’nin sorularını yanıtlayan Bakan Varank şunları söyledi:

“Vatandaşlarımız bu otomobili gerçekten benimsedi, beğendi. En önemli adımlardan biri fabrikanın kurulması. Biz planladığımız gibi bir iki haftalık oynamalarla pandemi nedeniyle Türkiye’nin Otomobili’nin üretileceği bir yerleşkenin inşaatına bugün başlıyoruz. Burası askeriyeye ait bir yerdi ama milli proje için terk ettiler. 

Hemen önümüzde deniz var, lojistik açıdan bu büyük bir avantaj. Bu tesisi Türkiye otomobil üretiminin kalbine kurmuş oluyoruz. etraftaki ekosistemden faydalanmak için böyle bir mekanı tercih ettik. Dünyada otomobil endüstrisi büyük bir dönüşümden geçiyor. Biz bu fırsat penceresini zamanında fark ettik. Yeni otomobil üretmek üzere yola koyulduk. 

Sadece bir yerden bir yere götüren bir araç değil. Biz bu yola çıkarken şunu hedefledik, Türkiye’nin yeni teknolojilerde söz sahibi olmalı. Bu teknolojileri geliştirerek teknoloji satan bir ülke olalım. İstihdama büyük katkıları olacak. Burada 4 binin üzerinde doğrudan istihdam olacak. Dolaylı olarak da onbinlerin üzerine çıkacak. 

2022 yılının sonunda araçların banttan inişini göreceğiz. Bugünden bir maliyet konuşmak çok doğru değil. Teknolojiler geliştikçe maliyetler düşüyor. Bizim burada hedefimiz segmentindeki araçlarla rekabetçi bir fiyatla piyasaya çıkması hedefleniyor. İçten yanmalı araç motoruyla kıyasla onda biri oranında enerji harcayacak. Çevre ve ülke ekonomisine katkıları hesaplanmalı. Elektrikli araçlarda vergisel avantajlar var.”

400 bini aşkın kişi #YenilikteBenDeVarım dedi.

Sizden aldığımız güçle bu hayali gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık ve artık Yeni Lig ‘Gemlik’#TOGG pic.twitter.com/hFQ6ZoKrPo

— Türkiye’nin Otomobili (@TOGG2022) July 18, 2020

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’ndan (TOGG) da tören öncesi bir paylaşım yapıldı.

Paylaşımda; “YenilikteBenDeVarım” adlı kampanyaya 400 binden fazla kişinin katıldığı duyuruldu.

Kampanya ile aynı isimli internet sitesine girenler, inşaat temeline yerleştirilen özel bir kapsül ile adlarını temele yazdırabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Türkiye’nin Otomobili fabrikasına ilk harç için yorumda bulun

    Türkiye’nin Otomobili fabrikasına ilk harç için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin Otomobili fabrikasına ilk harç için ilk yorumu yapabilirsin.